תפריט
שלום Anonymous ::: 2024, 10:09
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
בניית שולחן לאולפן (פרויקט)
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (195) › תצורת הדפסה
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה
  mixtrim  
תומך
בניית שולחן לאולפן (פרויקט)
הודעה פורסם: רביעי 04 אפר',18 13:29   
אולי כהמשך לטופיק הישן הזה ואולי סתם כי הגיע הזמן שהכל ישב, בִמקום לקפץ ולרקד.
החלטתי לנצל את החופשה (ומתי שיתאפשר גם אחריה) לבניית שולחן עבודה ראוי לשמו!
{אמנם אני נמצא כרגע בפאוזה בכל הקשור לעבודת אודיו, אבל.. טוב שיהיה שולחן מתאים ובעיקר מסודר
בינתיים הוא יכול לשמש כשולחן מחשב משוכלל.. לפנאי לנגינה ולהאזנה.. העיקר שנהנים!
}

הכיוון הכללי:
א. השולחן יצטרך להיות חזק מספיק (עד כדי שאוכל לעמוד עליו באמצע בלי שיקרוס)
ב. הוא צריך 'להכיל' את הקונסולה הדיגיטלית שלי, מקום למקלדת ועכבר, ולפחות 5U לציוד 19"
ג. הרגליים צריכות להיות מסיביות לפחות כמו בקונסולות ענק, והחלק העליון צריך להיות מודולרי
נפרד מהרגליים, כדי שאוכל לשדרג אותו ואת הציוד בעתיד בלי הצורך לבנות רגליים מסיביות מחדש
יתרה מכך- מודולריות וחלקים בגודל הגיוני עשויים לסייע בקלות הפירוק בהעברה (וגם לעבור בדלת..)
ד. החלל מתחת לשולחן צריך להיות מספיק רחב כדי להציב שם סטנד+קלידים מינימ' 5 אוקט'
ה. הוא מוכרח להתאים גם לשימוש קבוע כשולחן מחשב (בעיקר בקטע של גלישה צפיה וגיימינג)
ו. ולסיום על החלק הגבוה בשולחן יוצבו בעתיד המוניטורים (6.5" ו 5") במינימום רעידות והשפעה

בשולחן עצמו אני מעוניין שיהיו רק "תומכי מערכת ומוניטורינג" זה אומר:
קונסולה, פאץ'באיי (או שניים), ממירים A\D D\A , מחשב וכרטיס קול, נתב מוניטורים..
(מגברים יוצבו בראק נפרד מאחורי השולחן, וכל שאר הציוד 19" יהיה בעתיד בעגלה צדדית)

שולחן לאולפן זה מהדברים שהרבה טועים בהם (ויוכיחו מספר השולחנות שנמכרים ביד שניה)
ושעתידם לוט בערפל במיוחד כאשר הציוד באולפן עובר שדרוג וצריך להתאים את השולחן אליו
וכיום שיש הרבה פתרונות מודולרים להרכבה מהירה, אז אם כבר בונים שולחן זה צריך להיות משהו
מיוחד, נוח, גמיש ועדיין מתאים כמו כפפה לציוד, ובעיקר מבוצע עם מחשבה ותכנון מדויק!
אני אעדכן על ההתפתחות, וכרגיל אם מישהו (ואני בכלל) יוכל ללמוד מזה משהו זה העיקר #smile
חג שמח - MiXtRiM
  mixtrim  
תומך
שלב התכנון - פלטה בסיס
הודעה פורסם: ראשון 08 אפר',18 14:42   
נראה ששלב התכנון זהו בעצם השלב החשוב ביותר, כאן כל סטיה של כמה סנטימטרים תחרבש את כל העבודה
--
אחרי הרבה מחשבות החלטתי ללכת על קונסולה מוטמעת בתוך השולחן, כך הפיידרים והעכבר+
מקלדת יהיו בגובה אחיד וכך ה"כרית תמיכה למפרק היד" שאבנה (כמו שיש בקונסולות) תשמש לכולם
הערת שוליים: זה גם אומר שאין יותר שתיה מכל סוג על שולחן העבודה, מה שבדיוק חסר זה נזילה מהשולחן ישר לקונסולה.. #doh

קצת יומרני אבל זה אומר חיתוך בפלטה ובניית תמיכה מלמטה שתחזיק את הקונסולה בזווית הנכונה
הקונסולה שוקלת כ 14 קילו, ואני עשוי להישען עם הידיים על השולחן.. בקיצר זה חייב להיות חזק!
וגם צריך לקחת בחשבון את עובי השולחן עם הקונסולה שמלמטה, אם רוצים להכניס קלידים מתחת.

הלכתי על תכנון מינמליסטי שכולל ראק בודד לציוד 19" בצד ימין של השולחן כאשר בצד שמאל יהיה
מקום קטן יותר לאחסון/ציוד 500, כך יוצא שהקונסולה לא תהיה בדיוק באמצע וזה דווקא טוב
כי כך נוצר בצד ימין מקום נח למקלדת ועכבר+פאד* ובצד השני מקום קטן למשל לניירת אייפד וכו'
צריך לקחת בחשבון שבראק יהיה פאץ-ביי או שניים והכבלי חיווט צריכים מעט מקום וגישה נוחה
* - לרוב האנשים עדיף כמובן צד ימין..

אז לפי כל התחזיות וכישורי האיור שלי החלק העליון צריך להיות (כשיהיה ממש גמור) משהו כמו זה:
הקלק על התמונה לצפיה בגודל מלא
---

כבר מעכשיו הסרתי את הפאנלים של הקונסולה מקדימה ומהצד (פתיחה מורכבת והמון ברגים..)
שיקללתי את מידות הקונסולה ללא הפאנלים (68*48*15) זה הגודל של החיתוך בפלטה
הוספתי את גודל שטח הראק כולל הבסיסים וממוצע שטח של מקלדת ועכבר ואייפד/ציוד 500
מידות הפלטה יהיו:
אורך 1.7 M
רוחב 78 CM
במידות האלה היא תהיה מספיק כבדה ויציבה על הרגליים ועדיין אוכל לסחוב אותה עם קצת עזרה
אגב: אורך של 1.7M זה אומר שהמוניטורים (6.5") שיוצבו מעל השולחן הגמור יהיו כ- 1.3M האחד מהשני לערך
---

מתחילים עם הפלטה הבסיסית הלכתי על סיבית בגלל שיקולי המחיר, עבה מאוד (6 CM בהזמנה)
בציפוי מלמין (בצבע דובדבן-אגוז), הפלטה חתוכה ישר בכל הקרנות כך שאינה מצופה בצדדים כלל
כדי לאפשר אח"כ המשך מבנה סביבה שכולל הדבקה.
{אגב הנגר כמעט התפלץ כשהתעקשתי לעלות על הפלטה כשתגיע כדי לראות אם היא חזקה מספיק..}
בין הפתח שנחתוך לקונסולה לבין קדמת השולחן נשאיר פס פלטה של 6 CM היות וצריך מבנה חזק
ונחתוך גם 5 חורים (בקוטר של ספל) בקצה המרוחק כדי לאפשר מעבר נח לכבלי קונסולה וציוד

הנה איור מסכם
להתראות בהמשך...
  mixtrim  
תומך
שלב התכנון ב' - גובה החלקים
הודעה פורסם: שלישי 10 אפר',18 13:14   
הפלטה הגיעה! חתכתי בסוף לפי 1.6 מטר אורך (זה מספיק עבורי ויוצא יותר חזק)
ועשיתי רק 3 חורים לכבילה (במקום 5) לא קרוב לקצה הפלטה כדי שלא יחסמו אותם הרגליים

----
חוזרים לשלב התכנון, חשוב לשקלל את הגובה של כל אלמנט בשולחן לחוד ויחד במדויק!
צריך להגיע למצב שהטוויטרים במוניטורים הראשיים יהיו מול גובה אוזן הטכנאי (או מעט יותר)
ושגובה משטח השולחן לעבודת טכנאות/מחשב יהיה נח לטכנאי תוך שמירת זוית ישיבה נכונה

לצורך כך אלו הנתונים שצריך לקחת בחשבון:
א. מרחק האוזן של הטכנאי בקו ישר מהרצפה כשהוא יושב זקוף על הכסא המותאם לטכנאי
כך שהברכיים משוחררות וכפות הרגליים מונחות היטב ולא "תלויות" באוויר (יצא לי 82 CM)
ב. גובה הטוויטר (HF) במוניטורים (מתחתית המוניטור בצורה שהחלטנו להציב אותו)
+ אם יש מדף בידוד למוניטורים יש לדעת את גובהו (אצלי זה 3 CM עם בסיסי הגומי)
ג. מהו הגובה הנוח ביותר לטכנאי ל"הנחת היד" על השולחן עבור עבודת מחשב ופיידרים

כעת עלי לוודא שגובה הרגליים+החלק העליון+גובה הטוויטר+3 CM = לערך 82 CM

כדי לדעת את גובה השולחן הגמור נחסיר מ 82 CM את גובה הטוויטר + 3 CM
כדי לדעת את גובה הרגליים נחסיר מגובה "הנחת היד" את גובה הפלטה עצמה (6 CM)
ובכדי לדעת את גובה החלק העליון נחסיר מגובה השולחן הגמור את גובה הרגליים
גובה החלק העליון מינוס גובה הפלטה יבודד לנו את הגובה של ה RACK והמדף שמעליו
חד גדיא חד גדיא..
מסובך? לא ממש ראו איור:

הערת שוליים: אצלי המוניטורים יוצבו במאוזן אבל אם אחליף למוניטורים "עומדים" הטוויטר יצא מעט גבוה-
יותר שזה סבבה לגמרי! ואם בכל זאת צריך הייתי מחליף את ההגבהה למוניטורים בהגבהה דקיקה יותר.
חוצמזה בשלב המיקס ניתן "לשחק בקטנה" עם גובה הכסא בהאזנה למוניטורים שונים אז העניין לא קריטי

--
המשך בקרוב..
  mixtrim  
תומך
שלב התכנון: חלק ג ואחרון
הודעה פורסם: שבת 14 אפר',18 20:53   
עכשיו כשברור איך השולחן אמור להראות ומהם הגבהים נשארו רק כמה תכנונים אחרונים וקדימה לעבודה הפיזית..
---
רגלי השולחן
התכנון המקורי היה לאתר "רגלי קונסולה" ממתכת ביד שניה ובמידות הנדרשות, ביררתי..
והן כבדות להחריד, המחיר יקר, והמידות יוצאות לגמרי אחרת.. (לא נוחות עבור שימוש במחשב)
אז הלכתי על מבנה עץ, מפלטות סיבית ומסגרת וחיזוקים בפנים ומלמטה מעץ רגיל/סנדוויץ

גאומטריה והנדסה:
את הרגליים נעשה 11 CM יותר צר מהפלטה, כך ש 6 CM של הפלטה יבלוט קדימה ו 5 CM מאחור

הרגליים מתחילות מלמעלה בזוית ישרה ולאחר כ 10 CM אחת הפאות מתחילה לקבל זוית קלה
יוצא שהחלק התחתון של הרגל צר יותר ב 10 CM מהעליון, ולסיום נוסיף עוד קורת עץ עבה למטה*
*-3 CM המחושבת כחלק מגובה הרגל ונועדה להגנה מרטיבות, בנוסף ישנם 4 "ספייקים" ממתכת מתחת כל רגל

כאמור כדי שהרגליים יהיו חזקות אבנה אותן כפולות עם מסגרת עץ מ 3 צדדים ובאמצע ומילוי אקוסטי
בסיום העבודה כל רגל תהיה בעובי של 20 CM ותשקול לא מעט אבל עדיין יהיה ניתן לסחוב אותה!

הנה איור:

את הרגליים נציב כ 5 CM מקצה הפלטה ולא ממש בקצה כך שהמרחק ביניהם יוצא 1.1 M

נחבר בין הרגליים ע"י כמה קורות עץ (באורך 1.1 M), אחת בצורת "L" בחלק האחורי למטה
שתיתן את היציבות העיקרית, ומסגרת קורות (רוחב 10 CM) שתחבר בין הרגליים לפלטה שמעל
המסגרת מחוברת חזק וקבוע לפלטת השולחן ומתחברת לרגליים בעזרת ברגים עבים ואומים
לסיום יהיו גם 4 חיבורים ננעלים בין הרגליים לפלטה שמעליהם אבל זה רק כצימוד נוסף לביטחון
יהיו שני זוויות מתכת עבה שיוצמדו בתחתית הרגליים מהצד הפנימי לייצוב ומניעת טלטול השולחן
כמו כן יש פס גומי דקיק מוצמד על הרגליים לצורך הנחת הפלטה ללא רעידות ביניהם.

הנה איור:

עידכון:
הוספתי 2.5 CM לרוחב הרגליים (הם יהיו 69.5 CM בחלק העליון ו 59.5 CM למטה בהתאמה)
כעת הרגליים באותו קו עם המסגרת והפלטה העליונה תבלוט מקדימה רק ב 3.5 CM
---

המבנה העליון
כמו שהופיע בפוסטים הקודמים הוא אמור להראות כך:
הקוים המשורטטים בצבע חום מתיחסים למסגרת השולחן מהצדדים ומקדימה (כולל כרית הנחת היד)
ולעיבוי מדף המוניטורים, הם מעץ מהוקצע ובגדר מותרות וחיזוק נוסף, אז אשאיר אותם בנתיים כאופציה לעתיד

החומר שנבחר לבסיסים הוא עץ סנדביץ' מצופה והפלטה העליונה היא מסיבית דחוסה (MDF)
המבנה מתחבר ממש מקצה השולחן, ובראק 19" יש לתכנן כך שהציוד הכי תחתון והכי עליון
יהיו תלויים 1-2 CM "באויר" ולא נוגעים בשולחן (איוורור נגד חימום ומניעת רעש ברעידות-בס)
עומק המבנה נלקח בחשבון מראש כרוחב ציוד 19" ממוצע+כבילה (ציוד ארוך עשוי לבלוט קצת)

כללי
כל החיבורים הם למעשה נסתרים או פנימיים, הברגים ברגליים והאומים מוסתרים מתחת לפלטה
החיבורים בין החלק העליון לפלטה נעשים ע"י הברגה מלמטה או שייבות קטנות בצד הפנימי
החיבורים בין הפלטה לרגליים (בצדדים) יוסתרו בעתיד ע"י הפאנל היפה שבצדדים (כרגע מיותר)
וההברגות היחידות שרואים נמצאות בחלק התחתון ברגלי השולחן (קורת "L" ופירזולי המתכת)
ככה יש תחושה שזה שולחן "מסחרי" להרכבה.. ובאופטימיות זו מתחילים בתהליך הבניה!

וכמובן אם יש למישהו עצות הארות והערות זה הזמן לפני תנופת הבניה..
#thinking
DuckTape
תומך
הודעה פורסם: שלישי 17 אפר',18 17:26   
סחתיין עליך...בניתי שולחן פשוט צזה בהרבה והיה לא פשוט. לקחת חתיכת אתגר.
תמשיך לעדכן,אותי לפחות אתה מסקרן מאוד.
  mixtrim  
תומך
יאללה לעבודה
הודעה פורסם: שישי 20 אפר',18 09:42   
תודה לכל המעודדים #thumbsup (ולמי ששלח בפרטי, אוי כמה שאתה צודק..)
-
היום הגיעו כל החלקים אליי, הכל כבר נחתך צופה ועוצב אצל הנגר לשביעות רצוני כמתוכנן
ויתרתי על הברגים והאומים במסגרת השולחן וזה יוחלף בהברגות קבועות (הסבר למטה)
בשבוע הבא בעז"ה אתחיל בהרכבה, וכשיהיה מוכן יהיה פוסט סיום (חגיגי אני מקווה - תלוי בתוצאות)
#wink
עוד משהו: אני חושב הרבה על היציבות של השולחן, לצד השולחן מסתובבים לעיתים ילדים קטנים
וחשובה הבטיחות, גם כובד השולחן מחייב לדאוג שלא יקרוס בדחיפה מהצד ויסכן את רגלי הטכנאי
וכמובן את הציוד שיכול לבצע מטס אויר-רצפה, אז אני אלך על הברגה קבועה של המסגרת לרגליים
וכנראה שאוסיף גם משולשי עץ גדולים בשתי הזוויות האחוריות (שמאלצי אבל מי מסתכל מאחור?)
שיוברגו היטב לרגליים ולמסגרת השולחן שמתחת לפלטה ואולי גם לפלטה עצמה (פרנויה אני יודע..)
כך או כך אני מתחיל להבין שהשולחן צריך להיות קבוע עם כמה שפחות מעברים והברגות חוזרות
--

עדכון 21.4: הרגליים הורכבו כראוי ונראות נהדר יציבות וכבדות ובצבע שחור
מדף ה "L" עשיתי מחיבור שני מדפי סנדוויץ עבה מודבק ומצופה, עם פרזולי מתכת מוברגים
הצלע הישרה גבוהה (40 ס"מ) ומהווה בסיס צד מאחור באופן זה הרגליים לא מתנדנדות
הצלע השוכבת קטנה (18 ס"מ) ומורכבת מתחת לישרה לתמיכה בה, כרגע אנו מחברים את המסגרת
לפלטה ולמזלי אני לא עובד לבד, לעזרתי בא קרוב משפחה חביב עם מברגה חשמלית חביבה...
והעבודה מתקדמת ממש מהר!
--
עדכון 22.4: החלק העליון הורכב בנגריה, הפלטה+מסגרת כבר חוברו אצלי וכעת אנו מחברים את כולם יחד
החלק העליון מתחבר בעזרת זוויות מתכת קטנות (שייבות זוית) מתברגות באופן נסתר מבפנים לפלטה
יצרתי פאנל עץ יפיפה שמוצב באלכסון ומסתיר את החלל שמאחרי הקונסולה בחלק העליון (נראה כמו לוח שעונים)
ועדיין מאפשר להעביר כבילה מהקונסולה לעבר הפתחים בפלטה שמאחוריו, וקיבעתי בו מחבר XLR למיקרופון TB
אני מקפיד מאוד לבדוק בכל שלב שהכל יוצא ישר כי אחרי ההברגות כבר קצת מאוחר..

צפו לפוסט סיום
DuckTape
תומך
הודעה פורסם: ראשון 22 אפר',18 21:30   
ולא לשכוח תמונווווווווות
  mixtrim  
תומך
והנה זה מוכן..
הודעה פורסם: שני 23 אפר',18 12:31   
השולחן מוכן! פוסט סיכום וסיום הפרויקט:
---
קודם כל ציונים.. אני נותן לפרויקט הזה 7 מתוך 10 למרות שהשולחן בנוי לו לתפארת, וזה למה:

צריך לקחת בחשבון שהתכנון העבודה הפיזית והזמן היקר שווים לא מעט ובנוסף ההוצאה הסופית
תתקרב ל 40% מעלוּת שולחן "מוכן" ומאובזר (דוגמה) אז רוב החסכון מתקזז עם העבודה הרבה.
האמת אני כמעט התחרטתי ועמדתי לעצור כשראיתי את הדוגמה לשולחן מוכן הנ"ל
רק העקשנות שלי להגיע לקונסולה מוטמעת בשולחן והרצון לגמור ולהוכיח כאן את זה ניצחה
{וגם אני לא רוצה כל הזמן ציוד 19" (אלקטרומגנטיות) ליד הרגליים ובגובה חלקים חיוניים אחרים.. אך זה עניין לשרשור אחר}

הדבר הנוסף, שיקולי בטיחות הביאו אותי להרכבה של השולחן בעזרת הברגות חזקות וחיזוקים רבים
מה שגם הופך אותו לקבוע והרבה פחות "מודולרי" לפרוק והרכבה חוזרת (מבלי לפגוע בעץ ובחוזקו)
אני מגלה מחדש עד כמה חשובה המודולריות! ומוריד לעצמי שלש נקודות רק על העניין הזה!
מתברר ששולחן קבוע לאולפן זה פונקציה של תכנון לטווח ארוך (יותר מחמש שנים במקום אחד נניח)
אם אתה לא סגור על זה עדיף לחתור לשולחן מודולרי יותר המתאים לצרכיך גם אם פחות מרשים.

היתה לי גם טעות קלה בתכנון ככה שהדופן הזוויתית בקצוות יוצרת פינה קטנה בינה לבין הציוד-פלטה
#pardon
וממינור למז'ור:
השולחן הוא פחות או יותר מה שחלמתי עליו, חזק לא זז ולא רועד, מתאים לציוד ומרשים חיצונית
ולא פחות חשוב לא מהדהד (יש גומי דק בין חלקים נפרדים והרגליים מולאו בספוג פוליאוריטן בדחיסה)
מה שלא עשיתי בנתיים זה את המסגרת לחלק העליון (פאנלים בצדדים ולמעלה ופאנל קידמי+כרית)
שעשויה מעץ מהוקצע, היא אמנם מחזקת את השולחן אבל באה בעיקר לנוחות ונוי, אז נחכה עם זה.
וגם עדיין לא בניתי תמיכה לקונסולה מלמטה (מה שבעצם מחזיק אותה) כי כרגע אין לי צורך בקונסולה
(התמיכה הזו היא בעצם סוג של "תיבה" משלש צדדים שלתוכה נכנסת הקונסולה בחיבור לפלטה ולמסגרת)
אבל בשביל הצילומים הכנסתי את הקונסולה לשולחן ותמכתי בה ע"י כל כרכי האינציקלופדיה העברית
#faint
גם שאר הציודים שבתמונות הוצבו "גנרלית" להמחשה, חיברתי איזה מסך 17" לשולחן בזרוע נצמדת
בהמשך יבוא במקומו מסך 32" על הקיר מאחורי השולחן (יותר גדול יהיה מוסתר), ככה זה נראה בנתיים:

כמובן שיהיו עוד הרבה גימורים (צבע/זוויות/משטח ציפוי לפלטה למניעת שריטות מהמקלדת/עכבר)
כאמור בנתיים השולחן מיועד רק ליישומי מחשב ואשים על הפלטה כולה כיסוי פלסטיק קשיח מותאם
שהופך אותו לשולחן כתיבה מודרני.. תודה לכל התומכים והעוקבים (וסליחה על איכות התמונות)

--
אם אהבתם ניתן להגיב כאן או לדרג את השרשור כחיוני למטה - תודה
DuckTape
תומך
הודעה פורסם: שני 23 אפר',18 21:31   
ציטוט:
(וסליחה על איכות התמונות)

ההתנצלות במקומה !
תעלה איזו תמונה מהפרונט...בניגוד לפתגם אלף המילים שלך שלך טובים מהתמונות בשלב זה #biggrin
  mixtrim  
תומך
הודעה פורסם: שני 23 אפר',18 23:09   
מה לעשות.. מקדימה הוא עדיין לא יפה וגמור בגלל שחסר כל הקבינה והכרית שיראה כקונסולה
אז בחרתי לא לצלם משם, כשאגמור את השולחן אולי אעדכן כאן, בכל מקרה מקווה שהועלתי.
תודה רבה על העידוד!
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון