תפריט
שלום Anonymous ::: 2021, 16:21
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הפקה עצמית/ עסקים
  avichaip  
הקמת אולפן הקלטות וחדר חזרות - מאיפה ואיך להתחיל?
הודעה פורסם: חמישי 25 פבר',16 14:20   
שלום לכולם,
אני אביחי, בן 35, מוזיקאי וטכנאי סאונד, בוגר לימודי סאונד במכללה מוכרת בארץ.
מאז סיום לימודיי, מזה כ 3 שנים, עובד בקומפלקס המשלב אולפן הקלטה וחדרי חזרות.
במשך שלושת השנים האלה צברתי נסיון והתפתחתי בכל מה שקשור לעבודת אולפן,
הן ברמה הטכנית והן ברמה האומנותית.
הקלטתי המון, בישלתי, הפקתי, עיבדתי, ניגנתי, הדרכתי, ובעיקר לקחתי מאוד ברצינות את מה שאני עושה מתוך שאיפה להתפתח ולהתמקצע.
לאחרונה אני מרגיש שהגעתי לאיזשהו מיצוי ושאני צריך אתגר חדש, ועלה לי באופן
טבעי הרעיון להמשיך ולעשות את מה שאני עושה, אך באופן עצמאי עם מקום משלי.
אני מרגיש שרק בדרך הזאת אצליח להגשים את עצמי, להשתחרר מכל מיני כבלים
והתחייבויות שקיימים במקום כמו זה שאני עובד בו היום (מישהו אמר שיר במתנה לסבתא מגנובה ? #faint )

אז רצון והחלטה יש, אבל קיימים גם מספר דברים שאני מרגיש שאני פחות יודע איך להתמודד איתם ושאני צריך פה עזרה -

1. אני לא אדם עם ראש או גישה עסקית.
פושר/אמביציוזי/מכירתי וכו' הם לא תכונות שהייתי מציין בקורות החיים שלי.
כנות אולי כן #smile
מה לעשות, ניסיתי והשלמתי עם זה אני פשוט לא טוב בזה. התעסקות עם קידום עצמי זה משהו שאני לא מכויל אליו, באג.
ועם זאת, כמובן שאני רוצה עסק לכל דבר שיוכל בתקווה להחזיק אותי כלכלית, מעגל לקוחות רחב, שירותים מגוונים, צמיחה, ותדמית עסקית בריאה.
אז השאלה היא איך לייצר תשתית שכזאת מבלי שאני מרגיש שלי כבעל העסק אין את הכישורים הנדרשים בכדי להביא אותו לשם. ללכת וללמוד לפתח את השריר הזה? לשכור בנאדם חיצוני שיטפל בזה? לוותר ? אשמח לעצות בעניין הזה

2. מציאה של מקום מתאים להקמת האולפן וחדר החזרות.
קודם כל הרצון הראשוני שלי אלא אם כן זה יתברר כעניין בעייתי, הוא לפתוח את המקום בלוקיישן מרכזי. הרעיון של אולפן הממוקם מתחת לבנייני משרדים במרכז של עיר קורץ לי הרבה יותר מאשר להתמקם באיזורים מעופשים, למרות שאני מודע להבדל בשכירות ובארנונה אבל אני חושב שזה מחיר שאני מוכן לשלם מתוך אמונה שמיקום מרכזי עם גישה נוחה ולוק הייטקי יתפס כמזמין יותר ולטווח הרחוק זה ישתלם ויתבטא במעגל לקוחות רחב יותר. אשמח לדעת מה אתם חושבים על השיקול הזה ועד כמה הוא מציאותי.

בנוסף, גם כאן מתוקף היותי אדם שהתנהל עד היום בצורה שכל העניינים האדמיניסטרטביים שמסביב נוהלו שלא על ידי, ואני רק דאגתי "לעשות מוזיקה",
אין לי שמץ של מושג איך מתחילים לחפש מקום כזה. תיווך? עבודת רגליים?
למה צריך לשים לב במיוחד? איך אפשר באמת לוודא שהרעש לא מגיע למישהו
שתלונה אחת שלו יכולה להביא לסגירה לאחר כל ההשקעה?

3. נושא בניית האולפן, תכנון אקוסטי וחלוקת החלל בצורה נכונה.
אז עוד משהו שאני לא זה הנדי-מן וברור לי שלא אני אהיה זה שאתכנן ואבנה את המקום. במקסימום אשים יד עם מי שכן כדי לחסוך פועל.
אני גם יודע שלא אוכל לשלם הון תועפות על חברה חיצונית שתתכנן ותבנה, והייתי רוצה לדעת מה כדאי לעשות במצב הביניים הזה, בו אין לי את היכולת לעשות זאת לבד אבל גם לא את היכולת הכלכלית לשלם מאה אלף שקל על הקמת המקום.
אחרי הכל אני גם לא רוצה לבנות את אבי-רוד הבא, אני רוצה מקום סימפטי מבודד ומאוזן במידה סבירה.

סליחה על החפירה, אני מרגיש שאני ממש צריך הכוונה ואודה מקרב לב לכל מי שיהיה לו מה לתרום. #sorry
C172
Expert
הודעה פורסם: חמישי 25 פבר',16 21:46   
אז קודם כל סחטיין על הכנות. הרבה יותר קל לדבר עם אנשים שלא עסוקים בלעוף על עצמם #smile

מה שלא ברור לי עדין, זה מה הפוקוס שלך בדיוק:
אולפן להקלטות מזדמנות ללקוחות?
אולפן עבור ההפקות שלך?
מה אמור להבדיל אותך מאחרים?

תבין, כל עסק האולפנים נמצא ברוויה מטורפת. יש המון. אם האולפן אמור לתפקד כאולפן לכל דיכפין, הוא חייב להיות פצצתי כדי שיהיה לו איזשהו סיכוי לפרוץ, ופה מדובר בשלב הראשוני בסכומי כסף שקשה לי לראות שמישהו מסוגל להחזיר אותו מרווחים תוך זמן סביר.

אם האולפן נועד להפקות שלך, אז פה ברור שלקוחות אמורים להגיע אליך אישית, בלי קשר לאולפן עצמו, וכדי להשיג את זה, אתה צריך לייצר לעצמך שם כזה שיהווה מקור משיכה. אז אולי אולפן פצצתי זה לא הנושא פה, אלא המאמץ שלך להכנס לשוק כמפיק.

בקיצור...לא ברור לי. אבל מה שכן ברור לי זה שאתה חייב קודם להתחדד מאד בחזון שלך.
הודעה פורסם: חמישי 25 פבר',16 23:29   
תודה קודם כל על המענה,
ואתה לגמרי צודק, אחדד לגבי הויז'ן.
קודם כל לגבי הויז'ן לטווח הרחוק או ה"חלום" -
אני רואה את עצמי קודם כל כמפיק מוזיקלי. מה שאני עושה בעיקר והוא גם זה שמעניין אותי ביותר זה לקחת רעיון מוזיקלי ראשוני בשלב כזה או אחר שאיתו הלקוח מגיע ולעוף איתו.
יש לי כבר מספר לקוחות שהולכים איתי דרך, ולשמחתי הרבה מידי פעם
מצטרפים חדשים שהגיעו בדר"כ דרך אנשים שכבר עבדתי איתם.
אני מאוד מחובר לתהליך הזה וזה בעיקר מה שאני שואף לעשות, ויש בי תקווה שהפקות טובות שאהיה מעורב בהן יהוו לי כרטיסי ביקור ואולי מקפצה אל תוך התעשיה. אז כמו שאמרתי,זה לרחוק.

לגבי הויז'ן לטווח הקרוב, אני רוצה להיות ריאלי ויודע שכרגע כדי לפתוח עסק מסוג כזה ולהצליח לשרוד אצטרך להיות כלבוייניק ולשלב שירותים מכל הסוגים, אם זה שירים במתנה, פרוייקטים בית ספריים (גם כאן יש לי לקוחות שהולכים איתי דרך), וכהנה וכהנה שירותים שאם להיות כנה, אם היתה לי ברירה הייתי מעדיף לוותר עליהם, אך אני רואה בהם חלק מדרך.
משהו שאני עדיין לא עושה בפועל אבל רואה את עצמי עושה ויש לי בו עניין זה מוזיקה לסרטים ותיאטרון.
בנוסף אני גם מלמד פסנתר ותוכנה, עובד עם מספר מוסדות בהגברות והפקות,
מדריך הרכבי נוער, חוטא בפיאיי פה ושם, כך שאני גם מסתמך על אלה שיעזרו לי לפחות בהתחלה, מה גם שנראה לי הגיוני לאגד את כל הפעילויות תחת קורת גג אחת באופן מסודר ולהציע אותם תחת השם של העסק.

עניין נוסף הוא שאני רוצה שבקומפלקס יהיה חדר חזרות, שמהנסיון שלי מהווה קרקע פוריה להכרויות וקשרים ומזין יפה את עבודת האולפן.

לגבי מה שנאמר ששוק האולפנים רווי ושיש המון, זה כנראה נכון וזאת בדיוק העובדה שהסיטה אותי מהרעיון הזה עד היום. אבל חשבתי על זה לאחרונה ואני חושב שהגעתי למסקנה שכשמדובר בעסק שמבוסס ברובו על יכולת של בן אדם, לטוב ולרע, על טעמו, על הגוון וארגז הכלים היחודי שהוא מביא איתו, אז יש לזה פחות משמעות וזה פחות מפחיד אותי. וכששאלת מה מייחד אותי ומבדיל אותי מאחרים, אני חושב שהתשובה היא פשוטה- אני מלכתחילה מיוחד ושונה מאחרים. אני בהכרח כזה, וכל אחד אחר הוא כזה. אז מי שיתחבר אלי, ישאר. ומי שפחות יילך ממול, וזה בסדר. נקודת המוצא היא שאני מאמין בעצמי ושאני משתוקק להביא לידי ביטוי את עצמי בצורה הכי מדוייקת ולקצור את פירות הדרך שעשיתי.
shtik
תומך
הודעה פורסם: שישי 26 פבר',16 03:25   
דבר אחד שכחת לציין - האם אתה הולך להשקיע כסף שכבר קיים או להתחייב?

אם הכסף לא קיים, בכל מקרה תצטרך לעבוד עם אנשי מקצוע כדי לגבש תכנית עסקית ריאלית.

אם הכסף ביד שלך, תצטרך לעבוד עם אנשי מקצוע שיעזרו לך לגבש תכנית עסקית כדי שלא יילך הכל לפח.

מאחר ונראה שאתה מעוניין להקים מקום שהוא הרבה מעבר ל "אולפן אישי בבית", העצה הכי טובה שאני יכול לתת לך במקרה הזה היא לפנות ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הזה וגם בתחום העסקי באופן כללי - כדי שתוכל להבין מה כל העניין ידרוש ממך.

מדובר בצעד אמיץ ולא פשוט, ומאוד מסוכן ללכת על זה בלי להבין לעומק את ההשלכות שלו. בייחוד כשאתה מעיד על עצמך כאחד שלא טוב כל כך בצד העסקי... ואת זה אני אומר מתוך הזדהות - אני גם מעיד על עצמי ככזה ועל כן אני מגביל את עצמי לצעדים קטנים, כאלה שאני יכול לעמוד בהם בלי לאבד את התחתונים #faint אבל ברור שלכל דרך יש את היתרונות והחסרונות שלה. אם ההחלטה שלך היא לעשות קפיצה משמעותית - חייב להיעזר במקצוענים שייתנו לך את כל האמת בפנים כך שכל החלטה שתיקח תהיה מחושבת ולא תמצא את עצמך אח"כ מכבה שריפות.

מה שלא תעשה שיהיה המון בהצלחה!
הודעה פורסם: שישי 26 פבר',16 14:47   
בעצם מנית את רוב הכישורים והתנאים הדרושים להקמת עסק בתחום וציינת שאין לך אותם - אז מה ההגיון בלהקים עסק?

אם אתה טכנאי סאונד טוב ומפיק מוסיקלי טוב - תהיה טכנאי ומפיק, לא בעל אולפן. אם אתה בעל אולפן זה לא אמר שלא תצטרך להקליט שירים במתנה, להיפך, זה מה שתצטרך (אולי) לעשות כדי לשרוד.

לא עדיף לעבוד בשיתוף פעולה עם אולפנים קיימים מאשר להקים עוד אולפן שייאבק כדי לשרוד בקושי?

בוא נאמר שהשקעה באולפן ראוי היא בין רבע לחצי מליון ש"ח (אולי הרבה יותר אבל נעזוב כרגע) - לא עדיף ללכת למי שכבר השקיע ולקנות ממנו בלוקים של זמן בהרבה פחות כסף? הבעלות על הציוד והחלל היא יותר נטל מאשר נכס, אתה רק צריך את התוצר של אותו ציוד ואותו חלל.

השתי אגורות שלי.
  avichaip  
הודעה פורסם: שישי 26 פבר',16 14:47   
אוקי, תודה.

אני פשוט אפרט כאן מה יש לי ומה אני מרגיש שחסר ואני צריך עזרה בהשלמה שלו, בתקווה שתוכלו לייעץ לי מאיפה אני מנסה להשיג עזרה שכזו/ סוגר פערים בפרק זמן הגיוני אם זה בכלל ריאלי.

יש-
- יכולת מקצועית ונסיון
- סכום התחלתי מכובד לצורך הקמת העסק
- חלק גדול מהציוד האולפני הנדרש אותו צברתי במהלך השנים
- בסיס לקוחות צנוע להתחיל איתו
- החלטה בלב שלם ללכת על זה

חסר-

- ידע לגבי מהי הדרך המקובלת והנכונה להתחיל ולחפש מקום שבו אוכל לפתוח
עסק מהסוג הזה. כמו שאמרתי, הרצון הוא להתמקם באיזור מרכזי ועם זאת מבודד, נגיד בקומת מרתף של בניין משרדים, (סטייל סראונד רמה"ש, רמת אביב, צהלה כולם דוגמאות טובות) ופחות באיזורים נידחים אליהם אני חושש שיהיה קשה יותר להזרים עבודות מסוגים מסויימים.

- ידע בבניה ותכנון. אצטרך כאן את עיקר העזרה מכיוון שזה לא השטח שלי. ההבנה שלי בבניה שואפת לאפס, וגם באקוסטיקה אני לא מומחה גדול. המגבלה כאן היא כמובן כספית כי מדובר בשלב שיכול להגיע לסכומים מטורפים ואני שואף למצוא אמצע. ברור לי שאצטרך לשלם אבל אם לזרוק לרגע מספרים אז מה שיש לי בראש זה תקציב של 50,000 לצורך תכנון והקמה של קונטרול וסטודיו לחזרות/הקלטות. האם זה ריאלי?
אני מתאר לעצמי שלא כל האולפנים הקיימים השקיעו בשלב הזה מאות אלפים
ועדיין, התוצאות מספקות ברוב המקרים.
אם לשם כך אין מנוס מללמוד בעצמי, לקרוא לחקור ולהתנסות, זה גם משהו שחשוב לי לשמוע.

-ידע בשיווק וקידום עסקי

שוב תודה רבה, כל עצה חשובה לי #thumbsup

עריכה: יובל, יש הרבה היגיון במה שאתה אומר אין ספק וזה מסוג הדברים שחשוב שאשמע ולכן אני מתייעץ פה. עם זאת אני בכל זאת רוצה לנסות לסגור פערים ולבחון אופציה למקום משלי, יש לזה המון משמעות מבחינתי
ואני מניח שחלק מהדברים אפשר ללמוד, וכאמור להיעזר.
חשוב לציין שוב, הרפרנס שלי הוא לא האולפנים הפנסים ואפילו לא קרוב לזה, אלא אולפן צנוע שלא מבוסס על יותר מידי ציוד ופינוקים אלא יותר על המפיק שנמצא בו. אני ממש מקווה שאני מצליח להבהיר את הנקודה ואת הצורך שלי בדרך שנשמעת הגיונית.
shtik
תומך
הודעה פורסם: שבת 27 פבר',16 03:07   
אני אנסה לעזור לך קצת לחדד את העניין.

נתחיל מהסוף: מה הציוד שדרוש לך כדי לספק את השירות שאתה רוצה לספק? ציוד הקלטה? בק ליין? PA? תתחיל לעשות מעין רשימת ציוד, שחסר לך כדי להתחיל. ברור שאתה יכול לעבוד עם ציוד יותר או פחות טוב. תחשוב מה הרמה שהיית רוצה, ואז בדוק כמה יעלה לך להשיג את הרשימה הזאת. ב 50,000 ש"ח אתה יכול לקנות את כל הציוד שאתה צריך, ואתה יכול לקנות בו גם 2 מיקרופונים.

מה גודל החדר שתצטרך? 50 מ"ר? 100 מ"ר? 25 מ"ר? תתחיל לגשש מה תהיה עלות השכרה ואחזקה של מקום כזה במיקום שאתה מחפש.

אחרי שתחליט מה גודל החדר - בדוק מה אתה יכול לעשות בו מבחינת אקוסטיקה והאם זה מספק. מכיוון ואתה לא הנדימן כפי שאתה מעיד, תצטרך לא רק איש מקצוע שייעץ לך מה לעשות בחדר, אלא גם מי שיבנה וירכיב הכל. בדוק עלות של הכל.

לגבי שיווק וקידום - אין מנוס, שוב, מלפנות לאנשי מקצוע מנוסים שיכווינו אותך, לפחות בתחילת הדרך.

אז לכל דבר יש עלות משלו. אני חושב שעם קצת רצון ודרייב, תוכל להרכיב לעצמך תמונה כללית של העלויות שיידרשו ממך להתחלת העניין ולאחזקתו, וזאת מהתייעצות ראשונית של אנשי מקצוע ואנשי מכירות לגבי עלויות, עוד לפני שתתחיל ממש להוציא את הכסף מהכיס.

ואז תדע אם כל זה ניתן למימוש - או לפחות תוכל להרכיב לעצמך תמונה חדשה, כזאת שנראית לך יותר ריאלית.

*לא אומר או רומז בכלל שזה לא ריאלי, אבל ממליץ מאוד מאוד לעשות את שיעורי הבית הנדרשים כמו שצריך - לפני - שתעשה כל צעד משמעותי כזה או אחר...
הודעה פורסם: שבת 27 פבר',16 09:12   
ציטוט:
לאחרונה אני מרגיש שהגעתי לאיזשהו מיצוי ושאני צריך אתגר חדש, ועלה לי באופן טבעי הרעיון להמשיך ולעשות את מה שאני עושה, אך באופן עצמאי עם מקום משלי.

זה מה שהוביל רבים להיות בעלי אולפנים, זה נתיב מובן. כשרון מובנה בעבודה עצמה זו תכונה חשובה ליישום הדרך.
רבים מהמוסיקאים והמפיקים כאן התחילו בגישוש דומה, ואלה שהאמינו עד הסוף באמנותם וכשרונם הצליחו יפה בארץ וגם בחו"ל.
רקמת הקשרים והיחסים עם לקוחות מגיעה באופן טבעי לאלה שהם לא "בעלי אולפן" אלא האולפן משרת אותם באומנותם, זה הייחוד והאיפיון שיש להתמקד בו.
זו עובדה, כעת, כל עוד אתה צמוד לצד המוזיקלי ולא מתהפכים היוצרות - ה"אולפן" במשוואה הוא חלק יחסי, ומצטרף לחבילת הכישרון שיש לך.

הסיכון בהגשמה זו מתחלק לשניים: הבור ללא תחתית שמקום עבודה כזה מכיל מעצם היותו מבוסס טכנולוגיה מתפתחת ומשתנה (השקעה), והאפשרות שהוא ירחיק אותך מאמנותך בגלל שתצטרך להפוך לאיש עסקים במשך הזמן.
את זה אני משאיר לך להחליט.

בנוסף לכל הדברים החכמים שאמרו קודמי בשרשור, אני מאמין שכיום ניתן ביתר קלות להתביית על כיוון של אולפן, כמקום שיאגד את הפעילות שלך, ובפחות סיכון, וזאת בהתנסות שהיא אמיתית אך יותר כלכלית, כמו לשכור אולפן קיים, או אולפן במתחם שבו משכירים חדרי אולפן על בסיס זמן (ראה כאן דוגמה).

בצורה זו תוכל להכיר את הצרכים האחרים של עסק כזה וזאת ללא התחייבות גדולה בבחירת מקום, במיקום, ובהשקעה הטיפולית, להבין מרכיבים כמו גישה, אקוסטיקה, שעות עבודה, אווירה ותנאי עבודה שילוו את החלום בהמשך לכשיתרצה כלכלית ומעשית (כדי להשלים את החלק הזה במשוואה שעוד יוותר או יישאר), וגם להתחיל להציע את שירותיך ורעיונותיך לקהל גדל של לקוחות.
מחשבה
הודעה פורסם: ראשון 28 פבר',16 13:00   
ציטוט:
אני רואה את עצמי קודם כל כמפיק מוזיקלי...
אצטרך להיות כלבוייניק ולשלב שירותים מכל הסוגים, אם זה שירים במתנה, פרוייקטים בית ספריים ...
משהו שאני עדיין לא עושה בפועל אבל רואה את עצמי עושה ויש לי בו עניין זה מוזיקה לסרטים ותיאטרון.
בנוסף אני גם מלמד פסנתר ותוכנה..
עובד עם מספר מוסדות בהגברות והפקות..
מדריך הרכבי נוער, חוטא בפיאיי פה ושם...
נראה לי הגיוני לאגד את כל הפעילויות תחת קורת גג אחת באופן מסודר ולהציע אותם תחת השם של העסק..
אני רוצה שבקומפלקס יהיה חדר חזרות..

קודם כל אתה באמת ממש כישרוני!, אבל חשוב לומר לך
אני מסכים עם UV ואחרים פה בקשר לבירור הכוונות שלך וההתמקצעות בהתאם וברצוני לחדד:

אין דבר יותר מוטעה מאשר לשים את כל הכשרונות שלך והידע בהמון תחומים יחד (PA,הוראת מוסיקה, סאונד, עיבוד, הפקה..)
הכל תחת עסק אחד וע"י.. אדם אחד, מומלץ להחליט על עיסוק אחד ברור ומרכזי ולכל היותר עוד איזה 2-3 משניים, וזהו.
סבא שלי (ז"ל) נהג לומר "לא משנה מהו הדבר שאתה בוחר לעשות העיקר שתעשה אותו הכי טוב ועד הסוף".
ואי אפשר לעשות כל כך הרבה דברים "הכי טוב ועד הסוף".. (אפילו רק טוב בלי "הכי" זה קשה)
אתה צריך לחשוב עם עצמך במה אתה הכי טוב, מהי היחודיות שלך, ולא פחות חשוב מה אתה הכי אוהב לעשות!, ובזה לבחור.
בנוסף כמובן תבדוק עם אנשי מקצוע את הכדאיות הכלכלית, אבל גם בקביעת המטרות יש היבט פיננסי
אינה דומה פינת עבודה (חדר או שניים קטנים) לחדר חזרות (ציוד הגברה ושטח נוסף..)
ומעבד מוסיקלי לא תמיד צריך חדר גדול להקלטות ריתם (אפשר גם ללכת לאולפן גדול אחר רק בשביל זה)
בסופו של דבר הפילוסופיה מגיעה לשורה התחתונה בחשבון הבנק (ולא באופן פילוסופי..)
  avichaip  
הודעה פורסם: שני 29 פבר',16 22:20   
תודה רבה על העצות הטובות #thumbsup
מעריך מאוד
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הפקה עצמית/ עסקים

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון