תפריט
שלום Anonymous ::: 2024, 15:22
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
real book
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (105) › תצורת הדפסה
לך לעמוד 1, 2   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » תיאוריה
  malky44  
real book
הודעה פורסם: שישי 27 ספט',02 22:01   
אולי אפשר להבהיר פעם אחת - מה זה real book ומה זה fake book?
eliya
בשניהם כתובים תווים ואקורדים של קטעי ג'אז.
הודעה פורסם: שבת 28 ספט',02 00:26   
הפייק בוק הוא החוקי והריל בוק הוא הלא חוקי #read .
כלומר, בפייק בוק יש יצירות שמפרסמי הספר קיבלו את האישור לפרסם אותן, אז יוצא שאין את היצירות המפורסמות כי הזכויות עליהן עולות קצת הרבה כסף.
בריל בוק, לא שאלו אף אחד, כתבו את היצירות המפורסמות.
זהו נראה לי. אם זה לא נכון, כל אחד מוזמן לתקן..

אגב, זה שייך לפורום הזה? :sma:
yoramilan
S.Supporter
הודעה פורסם: שבת 28 ספט',02 11:24   
אותך הרי לא מעניינת מידת ה"שמירה על החוק" שמאחורי הספרים הללו. אני אציע כיוון אחר.

ה-REEL יצא בתחילת שנות ה-80 ע"י ברקלי פרס (באופן שחצה בגסות כל אמת מידה תקינה של שמירה על זכויות יוצרים) אלא שתוך זמן קצר מאד הוא הפך לספר הספרים של נגן הג'אז.
הקאנון שממנו מתחילים.

אצלנו אמרו - מתחילים בזה שמכירים את כל הסטנדרטים שבריל בוק בע"פ ומשם ממשיכים.
מאז הוא יצא ב-9 מהדורות בשינויים קלים.
כיום הוא התנ"ך של נגני הג'אז ובצדק.

ה-FAKE הוא ספר שייצא הרבה אחרי והוא ספר תווים ככל ספר. יש לפחות 10 ספרים שונים שנקראים פייק בוק (REEL FAKE BOOK / STANDARTS FAKE BOOK וכ"ו) וייתרונו בכך שרוב הספרים מכילים גם מילים.

שניהם לא מדוייקים, לא מבחינת ההרמונייה ולא מבחינת הסולמות אבל זה ממש לא נורא. בג'אז כל הסיפור של "HEAD" הוא לא יותר מהמלצה לאילתור וגם צ'רלי פארקר ביצע את ORNITOLOGY במליון וורסיות שונות.

מינגוס כתב את GOODBYE PORK PIE HAT ב-Eb ובכל הספרים שאני מכיר זה ב-F.
אז מה?

בקיצור:
אם השאלה שלך היא מה לקנות ראשון אז אין שאלה. את מה שכל נגן ג'אז שמכבד את עצמו צריך שיהיה לו על המדף = REEL BOOK.
אם השאלה שלך היא מה צריך שיהיה בכלל אז יש הבדלים בין הספרים (וגם הרבה מן הדומה) ולכן כדאי שיהיו גם איזה שני FAKEים למקרה שתעבוד עם זמר/ת או שתידרש לאיזה סטנדרט שכוח אל.

שים לב - גם ה-ריל, וגם ה-פייק יוצאים במהדורות לסקסופון אלט (Eb), טנור / חצוצרה (Bb) , מהדורה מיותרת לחלוטין לבאסיסטים במפתח פה ויש גם מהדורה לפסנתרנים (שתי ידיים) ומהדורה לזמרים עם מילים וכ"ו.

אתה חייב קודם כל (בלי שום קשר לאיזה כלי אתה מנגן) את המהדורה ב-דו - קונסרט יץ', בשביל להיות מתואם על סולמות.
אם אתה נגן של כלי מטרונספז, אז אתה צריך גם את הספר המטרונספז לכלי שלך.
tamirkrispis
הודעה פורסם: שבת 28 ספט',02 12:03   
איפה אפשר להשיג את הספרים האלו?
yoramilan
S.Supporter
הודעה פורסם: שבת 28 ספט',02 12:24   
בספרייה של מרום
בספריה של "פרום" - אלנבי פינת בלפור

וכמובן, באמאזון דוט קום.
רועי גבע
Act Compatible
הודעה פורסם: ראשון 15 יול',07 03:06   
באיחור של חמש שנים, יורם -
למה המהדורה לבאסיסטים במפתח פה מיותרת?
הודעה פורסם: ראשון 15 יול',07 10:23   
אני אנסה לנחש עד שיורם יגיע: בס אינו כלי בטרנספוזיציה*, אז כל השירים יהיו באותו סולם בדיוק, רק במפתח פה. מאחר שכל בסיסט מכיתה ח' ומעלה אמור לדעת לקרוא גם מפתח סול, זה הופך את המהדורה הזו למיותרת לחלוטין, כי אין שום הבדל בינה לבין הריל בוק "הרגיל" (שכל הכלים הלא מטרונספזים מנגנים ממנו) למעט המפתח.

* למעשה הוא כלי בטרנספוזיציה של אוקטבה, אבל זה כמובן לא רלוונטי לנושא הסולם...
eyalamir
Expert
הודעה פורסם: ראשון 15 יול',07 12:29   
זה ממש לא מדויק שבסיסטים אמורים לקרוא מפתח סול. כלומר, אין ספק שבסיסט שהוא גם מוסיקאי מלומד ידע לפענח תווים שכתובים במפתח הזה, אבל מכאן ועד לפרימה ויסטה באותה רמה, המרחק גדול מאד, וכבר ראיתי את זה מתרחש בפועל אצל המון בסיסטים. אני חושב שהסיבה למה שאילן כתב היא שב-99.9% מהמקרים הבסיסט לא ממש מנגן את המלודיה, ולכן הוא בעיקר צריך את האקורדים #smile

אגב אילן, מה יש בדיוק במהדורה לפסנתרנים?
רועי גבע
Act Compatible
הודעה פורסם: ראשון 15 יול',07 12:34   
אם זה אותו הדבר, רק במפתח פה - נשמע לי מצוין ותפור לבסיסט שרוצה לעבוד על המלודיה ולא רק באס ליין.
הודעה פורסם: ראשון 15 יול',07 13:43   
אין בעיה.

מבחינתי, בסיסט צריך לדעת לנגן מפתח סול משום שהוא אחד משלושת המפתחות שבהם באסיסט נתקל.
אם באסיסט באמת רוצה לנגן את המלודיה הוא יכול לנגן אותה במפתח סול. זה רק יקדם אותו (כל בסיסט קורא מפתח פה + מפתח טנור [מפתח דו נייד] ומפתח סול. שני האחרונים לפוזיציות גבוהות.).

אני אומר את זה אחרת: אין שום צורך להחזיק גם את זה וגם את זה. ומאחר ואני חושב שקודם שמים ליד את המיטה את התנ"ך ורק אח"כ את המשנייות אז במקרה הזה זה הופך את גרסת מפתח פה למיותרת.

לגבי קווי בס יחודיים (ויש כאלה בגרסאות ריל-בוק) אז זה בדרך כלל כן מופיע בחמשת בס או בחמשה ליד שמאל.
ראה קו בס של SO WHAT או NIGHT IN TUNISIA וודאי שבקטעים היתור "חדישים" של מתיני או צ'יק קוריאה.

אגב, טיפ קטן:
מאחר וכל הריל-בוק הזה נולד בחטא, ומי שבאמת צריך להרוויח מזה כסף לא רואה מזה גרוש (ניחשתם יפה: המחינים) ומי שעושה שימוש לא חוקי בחומר זה ההוצאות (היום HAL LEONARD מחזיקים בזכויות שזה פשוט בדיחה גרועה) אז אני ממש לא רואה בעיה להוריד את הגרסה הסרוקה שמתרוצצת חופשי ב-P2P למיניהם.

וכל מה שנאמר מתייחס רק לגרסה המקורית של הריל בוק (עם כתב היד החמוד של הבסיסט סטיב סוולואו [התחלנו מבסיסטים, לא?).
מגירסה 2 HAL LEONARD כבר רכשו והדפיסו את כתבי היד מרוב המלחינים.
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » תיאוריה

לך לעמוד 1, 2   הבא
עמוד 1 מתוך 2

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון