תפריט
שלום Anonymous ::: 2024, 12:35
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
חישוב הספק של גנרטור לצורך הגברה
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (150) › תצורת הדפסה
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הגברת ותאורת מופעים - PA
  aviraz  
חישוב הספק של גנרטור לצורך הגברה
הודעה פורסם: שישי 16 אפר',10 19:54   
שלום לכולם.

השאלה שלי היא איך מחשבים איזו עוצמה או הספק של גנרטור אני צריך בכדי להפעיל ציוד הגברה ללהקה.

האם סתם לדוגמא רישום הספק של מגבר שרשום מאחור + עוד צרכני חשמל נוספים יתנו לי בסוף את התשובה לאיזו עוצמה של גנרטור אני זקוק? או שהחישוב מתבצע אחרת.

תודה לכל מענה.
Supporter
הודעה פורסם: שישי 16 אפר',10 20:53   
סכם את סך כל ה W או kW ( וואט או קילו וואט) של כל הצרכנים שלך ובחר גנרטור עם רזרבה של 25% (פחות או יותר) ואתה מסודר.
באותה מידה ניתן גם לעשות זאת עם סיכום סך כל הזרמים של הצרכנים ובחירת גנרטור עם רזרבה דומה של הזרם.
בהצלחה.
  aviraz  
הודעה פורסם: שבת 17 אפר',10 08:01   
תודה. #thumbsup
Expert
הודעה פורסם: שבת 17 אפר',10 13:45   
כדי לדעת את הספק / עוצמת הזרם מהגנרטור - אתה יכול לבדוק מה עוצמת מקור הזרם שאליה אתה מחבר את המערכת ביום-יום ולהזמין את זה. אם ביום-יום אתה מתחבר לשקע תלת-פאזי "3 פעמים 16 אמפר" - כדאי שיהיה לך את זה בגנרטור.

להגברה אתה צריך גנרוטור מיוצב. ברוב המקרים תצטרך גם מושתק. שים לב שאתה מזמין גנרטור כזה...

בד"כ (אם לא תמיד) גנרטורים כאלה יתנו לך חיבור תלת פאזי, אם אתה צריך שספק הגנרטור יתן לך לוח חלוקה - דאג לבקש זאת (לפעמים ידרשו תשלום נוסף על זה), ודע כיצד יש לחלק את הצרכנים בין שלושת הפאזות.

כדי שתוכל לדבר עם ספק הגנרטורים - גנרטורים נמדדים ביחידות KVA - קילו-וולט-אמפר (ככל הידוע לי - KVA ו-KW, קילוואט, זה אותו דבר) ונותנים את הספק האנרגיה הכולל, שאותו אנחנו מקבלים בזרם המחולק על 3 פאזות. ספק הגנרטור או אתה צריך/כים לדעת את ההמרה, במקרה זה משהו כמו: 3 כפול 16 אמפר כפול 230 וולט לחלק ל-1000 שזה קצת יותר מ-11 קילו-וולט-אמפר.

ובזמן שאתה לוקח רזרבה של (נניח) 25% - שים לב שבד"כ ספק הגנרטורים יקח בחשבון רזרבה דומה (לפחות) בלי לשאול אותך בכלל. תקבל גנרטור חזק בהרבה ממה שאתה צריך. וגם תשלם עליו :-) אמנם עצם הבאת הגנרטור לשטח היא עיקר ההוצאה, וההפרש בין גנרטור חלש לחזק הוא לא ענק, "חזק בהרבה מהדרוש" בכל זאת מתבטא ב"קצת יותר יקר, שלא לצורך".
nimrod
Supporter
חידוד...
הודעה פורסם: שבת 17 אפר',10 15:58   
ציטוט:
ככל הידוע לי - KVA ו-KW, קילוואט, זה אותו דבר

יכול להיות במקרים מסויימים, ביום יום לרוב לא.

ההבדל בין נתון ה kW וה- KVA תלוי בפרמטר הנקרא מקדם ההספק (או כופל ההספק)

אם העומס על מקור מתח החילופין (AC) הוא התנגדותי טהור כמו למשל בגופי חימום, נורות להט וכד'
אזי כופל ההספק הינו 1.0 ובמקרה פרטי זה ערך ה KW של ההספק הנצרך יהיה זהה לערך ה KVA.

אולם, ברוב המקרים, העומס הינו מורכב וכולל גם רכיבים (קיבוליים, אבל בעיקר...) השראתיים משמעותיים
כגון מנועים, שנאים (כבמגברים גדולים ו'כבדים'), משנקים (בנורות פלורסצנט ופריקה למיניהן) וכו.
נוכחות של אלה מורידה את מקדם ההספק לערך שהוא פחות מ 1.0 ומכאן ההבדל בין הKW וה- KVA.

דוגמה מהחיים. הספק תיאורטי/מחושב של מערכת/ציוד יכול להיות נאמר 4KW
אבל אם מקדם ההספק הוא למשל 0.8 נקבל הספק 'מלא' של 5KVA
(הספק KW חלקי מקדם ההספק = הספק KVA)

לכן (גם) בתחום הגנרטורים מציינים את ערך ה KVA שהוא המכסימלי שהמתקן יכול לספק (אם מקדם ההספק הוא 1.0).
עבור מקרים שבהם מקדמי ההספק קטנים מזה (כאמור רובם), ההספק KW האפקטיבי/יעיל יהיה קטן בהתאמה.

מכאן, שבנוסף/לפני ה'רזרבה' המתבקשת יש לקחת בחשבון משהו בין 20% ל- 25% תוספת בגין מקדם ההספק
(בין 0.75 ל - 0.8 הוא מספר 'הגיוני').

#smile
nimrod_wagner
Expert
הודעה פורסם: ראשון 18 אפר',10 15:23   
הי נמרוד, תודה,

במונחים מעשיים - אני מסתכל על הזנות החשמל שלי במונחים של "שלוש פעמים X אמפר" - לפי חיבורים סטנדרטיים עם הגנות סטנדרטיות. להגברה אני לא מחשב עומסים, כי אני יודע שדי מסובך לדעת מהו זרם העבודה של כל מגבר. אני מתבסס על הנסיון שלי - כמה חשמל צריך לעגלת מגברים זו או זו (שאר הציוד צורך מעט מאד).
לתאורה (הכל דימרים כמובן) אני מחשב לפי כלל אצבע - 16 אמפר = 3 וחצי תומסים, עד היום לא קפץ לי מאמ"ת בגלל עומס... ואגב, לגבי פנסים מתקיים 1KVA=1KW, לא?

אז, אם אני יודע שאני צריך תלת פאזי 32 אמפר להגברה - החישוב: "32 כפול 230 כפול 3 חלקי 1000" נכון או לא? (התוצאה היא, אגב בערך 22 קילו-וולט-אמפר).
כשאני יודע שאני הולך להפעיל, נניח, 60 תומסים - 60 קילוואט = 60 KVA = בערך 87 אמפר לפאזה, כן או לא?

אז ברור שלא כדאי לעבוד על האמפר האחרון, אבל לאירוע שבו אני צריך בערך 28 KW לתאורה והגברה שעובדת על 3X16 אמפר, יוצא קצת פחות מ-40 KVA לפי החשבון שלי. הגיוני להביא גנרטור של, נניח, 50 KVA, לא 80. נכון?

(אחת הסיבות לשאלה - ספקי הגנרטורים מאד אוהבים לדחוף רזרבות שגדולות מהנ"ל פי כמה וכמה...).
nimrod
Supporter
הודעה פורסם: שלישי 20 אפר',10 12:03   
ציטוט:
לתאורה (הכל דימרים כמובן) אני מחשב לפי כלל אצבע - 16 אמפר = 3 וחצי תומסים, עד היום לא קפץ לי מאמ"ת בגלל עומס...

ה'אצבע' שלי אומרת 16 אמפר = 4 טומסים וגם היא עומדת במבחן המציאות #thumbsup

ציטוט:
לגבי פנסים מתקיים 1KVA=1KW, לא?

לא מדדתי בפועל אבל אני מעריך שכן, מאחר והנורה המדוברת
היא מסוג חוט להט שמהווה עומס התנגדותי 'קלאסי'.

ציטוט:
אז, אם אני יודע שאני צריך תלת פאזי 32 אמפר להגברה - החישוב: "32 כפול 230 כפול 3 חלקי 1000" נכון או לא? (התוצאה היא, אגב בערך 22 קילו-וולט-אמפר)

החישוב נכון אבל התוצאה צ"ל בקילו-ואט ולא KVA מהסיבה שהסברתי בהודעה הקודמת.

ציטוט:
כשאני יודע שאני הולך להפעיל, נניח, 60 תומסים - 60 קילוואט = 60 KVA = בערך 87 אמפר לפאזה, כן או לא?

כן. כי במקרה של טומסים אפשר להניח שערך ה kW שווה (או קרוב מאד) לערך ה KVA.

ציטוט:
אז ברור שלא כדאי לעבוד על האמפר האחרון, אבל לאירוע שבו אני צריך בערך 28 KW לתאורה והגברה שעובדת על 3X16 אמפר, יוצא קצת פחות מ-40 KVA לפי החשבון שלי. הגיוני להביא גנרטור של, נניח, 50 KVA, לא 80. נכון?

גבולי. כפי שאמרתי, לגבי חלק התאורה/טומסים אפשר להתייחס אליו כאל הספק KVA = kW
אבל לגבי ההגברה הייתי לוקח תוספת של לפחות 20% בגין מקדם ההספק ה'נעלם'
ועל הכל הייתי מוסיף לפחות 50% רזרבה/ביטחון כדי להשאר מספיק רחוק מיכולת הגנרטור.
במקרה שלך הייתי שואף לגנרטור של לא פחות מ 60 KVA.

ציטוט:
ספקי הגנרטורים מאד אוהבים לדחוף רזרבות שגדולות מהנ"ל פי כמה וכמה...).

יש להם מן הסתם אינטרס כלכלי, אבל הם (גם) רוצים לכסות את התחת ולהשאיר לך מרווח חריגה סביר.
הם מודעים להפרש שבין kW לבין KVA ולא יכולים לדעת מראש (או שלא רוצים להגביל) איזה סוגי ציוד/עומס
יופעלו מהגנרטור ומה יהיה ההספק (KVA) על הגנרטור בפועל.

#smile
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הגברת ותאורת מופעים - PA

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון